Nocnik rzecz ważna

Większość rodziców z niecierpliwością oczekuje momentu, w którym ich dziecko przestanie korzystać z pieluch i zacznie załatwiać swoje potrzeby jak dorośli. Jednak nauka korzystania z nocnika może zająć dużo czasu. Kupno odpowiedniego nocnika to tylko pierwszy krok w zwiększeniu samodzielności malucha. Jaki nocnik kupić, by dziecko chciało z niego codziennie korzystać? Niektórzy rodzice rozważają usadzanie dziecka na toalecie, by ominąć etap nocnika. Nie jest to jednak zbyt dobry pomysł – wiele dzieci odczuwa bowiem lęk w stosunku do sedesu. Maluchy obawiają się, że wpadną do środka, może odstraszać je również głośny odgłos spłukiwania wody. Zakupu nocnika warto dokonać wraz z dzieckiem. Wielu rodziców zaczyna przyzwyczajać dzieci do nocnika w wieku 2,5 lat. Nie warto jednak popędzać dziecka. Jeśli dziecko potrafi wykonywać proste polecenia, chodzi i samo siada, a także potrafi zdejmować ubranie i samo je wkładać, jest gotowe na nowe wyzwania.

Przed wyborem nocnika dla dziecka powinniśmy na początku uświadomić sobie, że nocnik dla dziecka różni się pod względem płci małego użytkownika. Ze względu na to, że dziewczynki załatwiają swoje potrzeby nieco inaczej – nocnik dla chłopca powinien być bardziej zabudowany z przodu, aby uniemożliwić wydostanie się moczu poza nocnik. W dzisiejszych czasach nocnik dla dziecka może przybierać przeróżne kształty. Od najzwyklejszych, poprzez takie z wyciąganą wkładką i grające, kończąc na tych, które do złudzenia przypominają sedes dla dorosłych i można w nich spuścić wodę. Nocnik dla dziecka powinien spełniać podstawowe zadanie, ale jednocześnie musi zachęcić malucha do korzystania z niego w sposób „dorosły”. Nie ma jednej dobrej metody wybierania nocnika – każda pociecha jest inna i jedna będzie zachwycona z nocnika w kształcie toalety, a inna zdecydowanie bardziej pokocha tradycyjny nocnik z naklejką z bohaterem z bajki.

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się w takiej sytuacji początkowy zakup najzwyklejszego nocnika. Pamiętajmy jednak, aby nie miał on żadnych ostrych krawędzi, które mogłyby skaleczyć Twoje dziecko. Dla własnej wygody możemy pokusić się o nocnik dla dziecka z wyciąganą wkładkę. Dużo łatwiej wyjąć z nocnika jego element i oczyścić, niżeli za każdym razem przenosić cały nocnik. Wybierając nocnik dla dziecka powinniśmy wziąć po uwagę trzy rzeczy: wielkość naszego portfela, ilość wolnego miejsca w mieszkaniu (nie każdy może pozwolić sobie na wstawienie sporej wielkości nocnika przypominającego sedes) i przede wszystkim preferencje naszego dziecka.

Przyzwyczajanie dziecka do nocnika nie może przypominać nieskończonej kary, tym samym dziecko powinno poznać jego funkcję i spędzać na nim nie więcej niż 10 minut. Najpierw rozpoczynamy trening dzienny. Jeśli dziecko wypróżnia się zawsze o podobnej porze można wykorzystać tę regularność i zacząć o wskazanej godzinie sadzać dziecko na nocnik. Trening nocny rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy dziecko regularnie budzi się z suchą i czystą pieluszką. Pod żadnym pozorem nie można karać dziecka za wpadki i brak sukcesów. Pamiętajmy także, że dzieci lubią być chwalone, więc sukces będzie tym lepszy, im dziecko będzie dodatkowo pochwalone. Idealnym rozwiązaniem są nocniki grające, które sprawiają maluchom sporo radości i dają duże pokłady satysfakcji.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.